Biyografi

1979 yılında Ankara’da doğan Erna Uçar, 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Okulundan mezun oldu. 2004-2014 yılları arasında Moskova’da yaşadı ve orada Rus Güzel Sanatları ile derinden büyülendi.
Kıbrıs’ta, Türkiye’de, Rusya’da ve Malezya’da yıllar geçirmek, farklı coğrafyalarda ve iklimlerde yaşamı ve ışığı deneyimlemek, onun yaşamına ve sanatına büyük etki yaptı. Resimleri, ziyaret ettiği her yerin farklı fiziksel yönlerine odaklanıyor. Erna, mükemmel bir uyum içinde olması gerekmeyen renklerle çalışıyor ve grafik tasarımda bize geçmişini hatırlatan silüetleri tercih ediyor.
Akrilik mürekkep ve 1 mm’den ince kalem ile pamuklu kağıt üzerine kafes kullanıyor. Konusu bir yana, Erna’nın parçalarının ana ortak noktası; figüratif, soyut veya manzara olsun, tüm resimlerinin ayrıntılara ve rüya gibi kalitesine gösterdiği özendir. Erna Uçar’a ait bazı sergi ve yayınlar ise şu şekildedir:
2016 – Istanbul Exlibris Society, Exlibris exhibition / Istanbul
2018 – Sanat Gezgini Gallery, Group Exhibition / Istanbul
2019 – Bricklane Gallery Abstract Exhibition / London
2019 – Hoxton 253 Gallery Groups Exhibition Mindfulness / London
2019 – Contemporary Art Curator / www.contemporaryartcurator.com
2020 – Capsule Book Curatorial Vol:2 / Chemistry Series / Sydney
2021 – Contemporary Art Curator / International Art Award / Finalist
2021 – Saatchi Art 2021 “Art of Your Dreams” Catalogue / USA
2021 – Saatchi Art 2021 Fall Catalogue / USA

Eser Açıklama
KızBaşına x Erna Uçar

Eser Özelliği:

90x120cm , tuval üstü yağlı boya

 

“The Room serisinde kolajı hatırlatan ayrık figürleri, tuvalimde bir bütün haline getiriyorum. Grafik tasarım geçmişimden miras; boyut veya perspektifle ilgilenmiyorum. Bir odaya rastgele yapıştırılmış insanlar gibi bireyselliğe, yalnızlığa ve ifadelere odaklanıyorum. Eserlerimde başrolde malzeme var. Malzemenin ham haline, farklı kimyaların oluşturduğu farklı dokulara önemli roller veriyorum…”