Biyografi

Gizem Saka, (d. 9 Nisan 1978, İstanbul) 1999 yılında Koç Üniversitesi’nden ekonomi alanında mezun olduktan sonra aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. 2008 yılında Cornell Üniversitesi’nde davranışsal ve deneysel ekonomi alanında doktorasını verdi. Üniversiteye devam ederken resim çizmeye başlayan Saka, çömlekçilik ve heykel formu eğitimi aldı. 2000 yılında Cornell Üniversitesi Sanat ve Mimarlık Bölümü’nde dersler almaya başladı. Cornell Üniveresitesi’nde Amerikan yerlisi ressam Kay Walkingstick ile yağlıboya çalışmalarına başlamıştır. 2005 yılında Montreal’deki Gora Galerisi’nde ilk kişisel sergisini açtı. 2005’ten sonra uluslararası birçok sanat organizasyonunda sergilerini sürdürdü.

20 yıldır, ekonomi ve sanat çalışmalarını eş zamanlı yürütmektedir. Bu iki alanın kesişiminde yer alan sanat piyasaları, araştırma konularının merkezindedir. Middlebury College, Wellesley College, Carnegie Mellon Üniversitesi gibi çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra, 2012 yılında Wharton Business School’da çalışmaya başlamıştır. 2014 yılında, Harvard Üniveresitesi’nde Sanat Piyasaları dersi vermiştir. 2018 yılında Sachs Sanat Girişimi’nin jürisinde yer almıştır.

Çeşitli müzelere, sanat kurumlarına ve portfolyolarına sanatı dahil eden yatırım şirketlerine danışmanlık çalışmalarını yürüten Gizem Saka; New York, Boston, Chicago, Montreal, İstanbul dahil olmak üzere 18 kişisel sergi gerçekleştirmiştir.  Halen Wharton Business School’da öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Eser Açıklama
KızBaşına x Gizem Saka

Eser Özelliği: 52×40 çerçeve içinde 38×26 eser, kağıt üstü akrilik