Biyografi

Seniha Ünay, (d.1987, Mersin) 2005 yılında Mersin Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden, 2009’da Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. 2015 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalında Yüksek Lisans programını (Tez Konusu: Sanatta Yaratıcılığın Ateşleyicisi: Nesne) ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalında Sanatta Yeterlik Programını (Tez Konusu: Sanatçının Nesnesi) tamamladı.  2011 yılında Avusturya Kültür, Sanat ve Eğitim Bakanlığının Misafir Sanatçı programında davetli sanatçı olarak atölye çalışmalarını sürdürdü.

2015 yılında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Genç Güncel Sanat Projesi Yarışması “Birlikte Yaşama Kültürü” Başarı Ödülü kazanmıştır.

Eser Açıklama
KızBaşına x Seniha Ünay

Eser Özelliği: 50×70 cm, tuval üstü yağlı boya

Gündelik yaşantımızın içinden insan kaynaklı ve insan odaklı nedenlerle uzaklaşan, kendi yaşam alanlarının dışına itilen hayvanlar, sevimli ve güzel oyuncak temsilleriyle hayatımızda yer etmeye başlıyorlar.  Biraz disneyleştirme (insan kuklaları) nesneleri oluyor bu oyuncak hayvanlar.

Bir oyuncak hayvanın portresi, hayvanların nasıl göründüklerine dair bir temsile dönüşüyor. Ayrıca, hayvanların; merkez dışına itilme, yeniden var edilme, dekoratif ve işlevsel bir unsur haline getirilme sistemleri ve çevreyle ilişkimizi bu gibi normlar üzerinden belirleme dürtülerimiz üzerine düşünmek için bir hatırlatıcı işlevi görüyor. İnsanların cicileştirerek, romantikleştirerek gösterdikleri kötücül bakış açısının temsili biraz da. İnsanın şiddetinin başka bir göstergesi.

Bu portre vesilesiyle, canlı-cansız, insan-insan olmayan arasındaki ilişkiye yeniden bakmak, eşitlik, adalet, hak ve özgürlükleri tüm canlılar için düşünmek mümkün müdür?